Plicní chlamydie

Takzvaná plicní chlamydie představuje nejčastěji se vyskytující typ chlamydiové infekce ve světě. Jedná se o jeden ze čtyř nejznámějších druhů bakterie rodu Chlamydia jménem Chlamydia pneumonie (CPN, nověji též Chlamydophila pneumoniae), který se šíří kapénkovou infekcí nebo přímým kontaktem s nakaženým předmětem.

Během posledních let postupně narůstá počet onemocnění způsobených Chlamydií pneumonie především mezi mladými lidmi. Nejčastěji vyvolává:

  • zánět horních cest dýchacích
  • zápal plic, bronchitidu či katar
  • může vést ke vzniku astma

Vědci dále spekulují o možném podílu této bakterie na rozvoji arterosklerózy, vzniku nebezpečných krevních sraženin a na spuštění či zhoršení roztroušené sklerózy a Alzheimerovy choroby.

Co se zápalu plic způsobeného Ch. pneumonie týká, jedná se o tzv. atypickou pneumonii, což znamená, že se neprojevuje jako normální zápal plic, který je při vyšetření „slyšet“. Je-li zápal plic vyvolaný touto chlamydií, pak při vyšetření lékař neshledá poslechově na plicích žádný závažný nález, ale při provedení rentgenového snímku je zápal jasně vidět.

Stejně jako v případě Chlamydie trachomatis se nákaza typem Ch. pneumonie nemusí u nakaženého zpočátku nijak projevit a pokud  ano, pak je spojena s velmi širokou škálou příznaků, které se bohužel dají snadno zaměnit s jinými, běžnějšími onemocněními.

Příznaky typické pro Chlamydii pneumonie

  • škrábání v krku, kýchání, úporný a dráždivý kašel
  • zimnice, pocení, bolesti hlavy
  • slabost a zvýšená únava, tlak či bolest v oblasti průdušek a plic
  • opakující se záněty nosních dutin nebo hrudníku
  • chronický únavový syndrom
  • nevysvětlitelné bolesti svalů, kloubů, případně i břicha
  • angíny, silné menstruační krvácení, kožní problémy apod.

Nákazu touto bakterií proto bezpečně odhalí pouze odborné lékařské vyšetření. Zatímco v případě Ch. trachomatis způsobující hlavně pohlavní choroby je vyšetření vedeno gynekologem případně urologem, test na Chlamydii pneumonie provádí buď přímo obvodní lékař, nebo specialista, k němuž vás váš lékař odešle po zvážení vašich zdravotních obtíží.

Léčba

V první fázi, kdy ještě není nákaza prokázána, jsou obvykle nasazována klasická antibiotika a teprve po průkazu infekce přicházejí na řadu kombinace různých účinných látek zaměřených na konkrétní typ bakterie (více zde). Léky se musí užívat po delší dobu (déle než dva týdny) a průběh léčby nesmí být ničím narušen, jinak by mohla být snížena její účinnost.

Na rozdíl od typu trachomatis nemůže nákaza Chlamydií pneumonie vést k neplodnosti, či k jiným podobným zdravotním následkům, avšak vždy je důležité ji přeléčit antibiotiky, protože se šíří velice snadno. Léčba je vhodná i v případě, že nakažená osoba nepociťuje žádné výrazné potíže, protože dlouhodobá infekce by mohla vést ke kornatění tepen, astmatu či Alzheimerově chorobě.

 

Komentáře, diskuze

Denisa
1.3.2020 10:19
Také jsem měla, od té doby mám astma. Nevím jestli se mi rozvinulo z těch chlamydií nebo z antibiotik, které jsem užila poprvé v životě až v 22 letech.
Odpovědět
Vlasta
19.8.2013 14:36
Měla jsem, nic příjemného.
Odpovědět
Svaťka
18.7.2014 12:33
Dnes jsem se to dozvěděla, že mám plicní chlamydie:(. Snad se mi po léčba antibiotikama uleví.
Odpovědět

Přidat komentář