Příznaky chlamydií

Protože existuje více druhů bakterií rodu Chlamydia, je s jimi vyvolávanými infekcemi spojeno velké množství nejrůznějších příznaků, které se dají obzvlášť v počátcích onemocnění snadno zaměnit za obyčejnou chřipku, angínu či jiné méně závažné zdravotní problémy. Velmi podobné příznaky mívá například také kapavka nebo močová infekce, proto je nutné potvrdit chlamydiovou infekci odborným vyšetřením krve.

Největší problém chlamydiové nákazy spočívá v tom, že se asi u poloviny mužů a více jak tří čtvrtin žen typické příznaky vůbec neprojeví. Infikovaná osoba se tak stává nevědomým šiřitelem nákazy a zároveň může časem dojít k nečekaným zdravotním komplikacím. Inkubační doba je uváděna v rozmezí 1 až 3 týdnů.

Příznaky a kožní projevy

Příznaky u mužů a u žen se vzájemně odlišují v závislosti na fyziologii každého pohlaví. U žen má nákaza vliv na vznik nepříjemných pocitů v pochvě a při močení nebo způsobuje krvácení mezi periodami či po pohlavním styku, který se díky ní může stát bolestivým. Prvním vodítkem u mužů pak bývá nejčastěji citlivý vřídek na genitáliích, dále neobvyklé pocity okolo močové trubice, otok a bolestivost varlat.

Příznaky typické pro Chlamydii trachomatis

  • zhruba polovina mužů a až 80 procent žen nepociťuje téměř žádné příznaky!
  • malý defekt na vnějších částech genitálií (puchýř, uzlinka)
  • svědění, výtok (často zapáchající)
  • bolestivost pohlavního styku s možným mírným krvácením
  • podrážděný močovod, bolesti v podbřišku

Jak u mužů, tak u žen může v nejhorším případě vést nákaza Chlamydií trachomatis k neplodnosti. Nejvíce jsou ovšem ohroženy těhotné ženy, u nichž může dojít k vyvolání potratu nebo nákaze a poškození plodu. Chlamydie u novorozených dětí způsobuje nejčastěji zánět rohovky nebo zápal plic a musí se okamžitě léčit.

Přenos chlamydií

V závislosti na typu bakterie dochází k nakažení se různými způsoby:

  • Chlamydie trachomatis – pohlavním stykem (vaginálně, análně i orálně), přímým kontaktem s kontaminovaným ručníkem, povlečením, na toaletě, v bazéně, sprše nebo sauně, z matky na dítě během těhotenství
  • Chlamydie pneumonie – kapénkovou infekcí (kýcháním, kašláním apod.), přímým kontaktem
  • Chlamydie psittaci či Ch. pecorum – od zvířat, přímým kontaktem s kontaminovaným trusem či peřím, vdechnutím spór
 

Komentáře, diskuze

milada
5.2.2014 11:39
20 let jsem pracovala u ptáků a jiných zvířat nyní trpím na exemy a mám velké potíže s klouby,co se týká gynekologických problémů,ty nemám jak zjistit zda to není chlamydie.děkuji
Odpovědět
mirka
16.9.2013 20:49
Dobry večer,muj přítel byl na stěry a u něj chlamydie nebyli zatím co já je mám v pruběhu dvou let už po 3 ,je možné že je nemá a nebo že stěry nestačí?
Odpovědět
růžena
11.11.2013 23:10
Dobrý večer já už nemám styk víc jak 10 roků asi dva roky mi obtěžuje zánět močových cest, stále jsem slabší nemám sílu ani chodit a ted jsem si přečetla o chlamydii tak bych chtěla vědět jak to mám zjistit děkuji za odpověd.
Odpovědět
Martina
16.1.2014 10:59
Měla jsem stejné příznaky, nechala si u gynekologa udělat test na chlamydie a byl pozitivní. Napsal mi Azitromycin Actavis 500mg na 3dny pro mě i manžela. Včera jsme začali brát, tak snad bude vše OK. manžel žádné potíže neměl.
Odpovědět
Lea
15.3.2014 20:49
Manžel taky žádné problémy, krev negativní a já měla :( měla jsem antbiotika a po dvou měsících negativní,ale já tomu nějak nevěřím měla jsem jen 4 tablety a nyní jsem si udělala test zakoupený v lékárně, a mám tam zase pozitivní čárku, tak nevím věřit krvi, nebo udělat další výtěr u lékaře :o(
Odpovědět
Lea
15.3.2014 20:50
Myslím,4 tablety jen antibotiků Azitromycinu
Odpovědět
Míša
20.5.2014 11:00
Lea: podle zakoupených testů v lékárně budete mít krev vždycky pozitivní :) ikdyž jste negativní (tyto testy jsou totiž založeny na detekci protilátek proti chlamýdii - tedy jestli už se tělo někdy s nákazou setkalo, pokud ano - protilátky budete mít v krvi do konce života) :)
Odpovědět

Přidat komentář